Czy w trakcie choroby możemy ćwiczyć głos?

Jesień jest czasem, kiedy jesteśmy szczególnie podatni na infekcje. Najczęściej atakują one górne drogi oddechowe.

Co wtedy ze śpiewaniem?

Wbrew temu, co może nam podpowiadać intuicja, czasem dobrze jest przy lekkim przeziębieniu wykonać odpowiednio dobrane ćwiczenia wokalne. Organizm będzie wówczas sam naturalnie dążył na przykład do nienapinania mięśni gardła. Ale pamiętaj – nie rób tego w domu! Takie eksperymenty można wykonywać tylko pod okiem profesjonalisty, który oceni Twoje możliwości i odpowiednio dobierze ćwiczenia.

Jeśli mamy chore gardło w żadnym wypadku nie powinniśmy nadwyrężać głosu. Ani śpiewając, ani mówiąc. Struny głosowe potrzebują czasu na wyleczenie, a leczą się tylko, jak ich nie męczymy.

Jeśli musimy mówić, to cichym, ale pełnym głosem. Unikamy szeptu! Znów wbrew temu, co może podpowiadać intuicja – w czasie szeptu struny pracują ciężej i szybciej się wysuszają.

A tego przecież nie chcemy.

A teraz dobra wiadomość

Możemy robić ćwiczenia oddechowe, ponieważ nie angażują one strun głosowych.

Możesz wykonywać na przykład jedno z naszych ulubionych ćwiczeń rozgrzewkowych – ćwiczyć powolne wydychanie powietrza na „sss”. Głoska „sss” nie jest produkowana przez struny głosowe, tylko powstaje w wyniku zbliżenia języka do podniebienia.

Ćwiczenia oddechowe odpadają jednak, jeśli masz kaszel. Wtedy zostają już tylko ćwiczenia fizyczne – oczywiście niezbyt intensywne.

Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby robić cokolwiek, bez wyrzutów sumienia wypoczywaj w łóżku. Nie musisz się martwić, że Twój głos się uwsteczni. W ciągu kilku dni po chorobie wrócisz do dawnej formy, obiecujemy

Ach, jeszcze jedno. Świeżo po chorobie nie przemęczaj głosu. Zacznij od łagodnych, krótkich ćwiczeń i codziennie zwiększaj dawkę. Cały czas monitoruj jak się czujesz i czy z Twoim głosem już na pewno jest wszystko ok. I znów jak mantrę powtórzymy: nie nadwyrężaj głosu

🎤🎤🎤🎤🎤

Jeśli zdarza Ci się nadwyrężać głos i szukasz ćwiczeń, które są dla niego bezpieczne, zapraszamy na indywidualne konsultacje. Znajdziemy dla Ciebie najefektywniejszy sposób na rozwój wokalny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *