Dlaczego jeszcze nie grasz?

Kiedy pytamy ludzi, dlaczego nie grają lub nie śpiewają, najczęściej słyszymy jeden z poniższych powodów:

“BO NIE MAM SŁUCHU”

Nasza odpowiedź:

A więc mówisz, że nie masz słuchu. Ale jednak słyszysz różnicę między stwierdzeniem: “Grasz na pianinie” a pytaniem “Grasz na pianinie?”. I potrafisz “na ucho” rozpoznać sarkazm, żart, zainteresowanie. Potrafisz rozpoznać emocje w głosie po samej tylko intonacji. Czym jest więc intonacja w języku, jeśli nie jego melodią?

A tak na marginesie – wiesz, że możesz zagrać nawet najbardziej skomplikowaną melodię na wyłączonym pianinie?

“BO NIE MAM POCZUCIA RYTMU”

Nasza odpowiedź:

Nie grasz i nie tańczysz, bo nie masz poczucia rytmu? Ale chodzisz, prawda? Założymy się, że rytmicznie stawiasz kolejne kroki. I że rytmicznie oddychasz. I że Twoje serce bije w rytmie. Rytm jest podstawową funkcją Twojego ciała. Tylko posłuchaj go. Poczuj. Uwolnij.

“BO NIE MAM UMIEJĘTNOŚCI”

Nasza odpowiedź:

Czy kiedy pierwszy raz usiadłeś za kierownicę, umiałeś jeździć? Czy kiedy pierwszy raz złapałeś za sznurówki, umiałeś je zawiązać? Czy kiedy pierwszy raz chwyciłeś długopis, umiałeś pisać? Nie? To może jednak nie wszystko stracone ;). Może siadając pierwszy raz do pianina nie musisz być pewnym kandydatem na konkurs chopinowski ;).

“BO NIE JESTEM PROFESJONALISTĄ”

Nasza odpowiedź:

Nie grasz i nie śpiewasz, bo nie jesteś profesjonalistą? Ale cóż jest złego w byciu amatorem? Z etymologii słowa amator wynika, że nie jest to ten, który robi coś gorzej, tylko ten, który robi to z zamiłowania. To, że robisz coś, co lubisz, co daje Ci przyjemność i pozwala Ci się zapomnieć, nie może być powodem do wstydu. Wiemy, że dziś każdy uważa się za krytyka muzycznego – i zadziwiająco często są to osoby, które same nie grają i nie śpiewają – ale naszym celem jest wrócić do stanu, gdy muzykowanie nie było czymś, co podlegało ocenie, tylko czymś, co robiło się po to, żeby wyrazić emocje, być bliżej innych, być razem.

Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, chętnie je rozwiejemy 🙂

Jedna myśl o “Dlaczego jeszcze nie grasz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *